Po czym poznać dobrego laryngologa?

przez Andrzej Towar
badanie laryngologiczne

Laryngolog jest jednym z najczęściej odwiedzanych specjalistów. Dolegliwości ze strony nosa, uszu, gardła i krtani dotykają zarówno dorosłych, jak i dzieci. Aby leczenie było skuteczne, musi być prowadzone pod okiem doświadczonego lekarza, dysponującego najnowszą wiedzą i nowoczesnym sprzętem.

Czym zajmuje się laryngolog?

Otolaryngologia to dziedzina medycyny specjalizująca się w leczeniu schorzeń w obrębie zatok, nosa, uszu, gardła i krtani. Objawy nieprawidłowości pracy tych narządów wykazuje bardzo duży procent populacji. Część chorób ma charakter sezonowy i jest stosunkowo łatwa do wyleczenia, np. zapalenie zatok, angina czy zapalenie ucha. Inne wymagają interwencji chirurgicznej, np. skrzywiona przegroda nosowa, polipy zatok przynosowych, powiększony trzeci migdał czy guzy w obrębie szyi. Laryngolog wykonuje zarówno proste zabiegi, np. usunięcie czopu śluzowego z przewodu słuchowego, jak i skomplikowane operacje wymagane u pacjentów z nowotworami.

Laryngolog zajmuje się też dolegliwościami, których często nie traktujemy jak objawów choroby. Bardzo dobrym przykładem takiej „przypadłości” jest chrapanie. Uznawane bardziej za uciążliwość niż zagrożenie zdrowia, potrafi być latami bagatelizowane. W rezultacie może przerodzić się w obturacyjny bezdech senny – niebezpieczną chorobę wyniszczającą organizm. Tymczasem współczesna laryngologia zna bardzo skuteczne metody leczenia chrapania. Wśród nich można wymienić np. chirurgiczne usztywnienie podniebienia miękkiego za pomocą fal radiowych lub lasera. To krótki i skuteczny zabieg wykonywany bez użycia skalpela. Inne metody to m.in. zastosowanie aparatów CPAP udrażniających drogi oddechowe.

Oczywiście interwencja chirurgiczna nie zawsze jest konieczna. Nowoczesna laryngologia stosuje też skuteczną farmakoterapię. Jedną z grup leków o wysokiej skuteczności, często wykorzystywanych w klinikach laryngologicznych, są glikokortykosteroidy – stosuje się je w leczeniu m.in. przewlekłego kataru czy przerośniętego migdała.

Kiedy należy iść do laryngologa?

Szereg objawów może wskazywać na konieczność udania się do laryngologa. Wśród nich można wymienić dolegliwości takie jak:

  •       przewlekły katar
  •       zapalenie zatok
  •       częste bóle gardła
  •       zapalenie gardła
  •       zapalenie oskrzeli i tchawicy
  •       krwawienia z nosa
  •       zawroty i nawracające bóle głowy
  •       oddychanie przez usta
  •       zaburzenia węchu i smaku
  •       wyczuwalne guzy szyi i głowy;
  •       zaburzenia równowagi
  •       przewlekła chrypka
  •       zaburzenia przełykania
  •       bóle uszu
  •       szumy uszne 
  •       uczucie zatkania ucha
  •       niedosłuch
  •       nagła głuchota
  •       wystąpienie dziwnej wydzieliny z nosa bądź uszu
  •       chrapanie, bezdech senny

Aby dostać się do laryngologa, potrzebujemy skierowania do lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Chyba, że korzystamy z usług medycznych w prywatnej klinice – wtedy nie potrzebujemy skierowania i możemy od razu zapisać się do specjalisty.

sprzęt laryngologiczny

Jak wybrać dobrego laryngologa?

Niestety, nie każdy specjalista pomoże nam tak samo skutecznie. Medycyna, jak każda dziedzina nauki, ulega nieustannym przemianom. Techniki, które jeszcze kilkanaście lat temu uznawane były za skuteczne, dziś zastępowane są innymi – lepszymi i bezpieczniejszymi.

Dobrym przykładem takiej przemiany jest leczenie przerośniętego migdała u dzieci. Dawniej ten niewielki organ był u najmłodszych masowo usuwany. Jednak z czasem lepiej poznano jego ogromną rolę w zachowaniu odporności. Zaczęto częściej stosować skuteczne leki wspomagające zmniejszanie objętości migdała. Część laryngologów całkowicie sprzeciwia się chirurgicznemu usuwaniu tego organu. W klinice laryngologicznej Mille Medica osiągnięto w tym zakresie optymalny kompromis – metodę leczenia dopasowuje się indywidualnie do każdego pacjenta, z uwzględnieniem jego wieku, stanu zdrowia, korzyści i ryzyka wynikającego z zastosowania konkretnego rozwiązania.

Dobry laryngolog powinien cały czas aktualizować swoją wiedzę. Najlepsi specjaliści uczestniczą w różnego rodzaju szkoleniach i seminariach. Na bieżąco śledzą światowe trendy, a gdy tylko okazują się one korzystne dla pacjentów – wdrażają nowoczesne techniki we własnej praktyce lekarskiej.

Jednak wiedza i doświadczenie to nie jedyne cechy wyróżniające dobrego laryngologa. Lekarz, który z empatią podchodzi do każdego pacjenta, dostosowuje sposób i tempo leczenia do jego indywidualnych potrzeb, warunków i stanu zdrowia. Zapewnia też wsparcie psychiczne i emocjonalne, niezbędne szczególnie w czasie leczenia operacyjnego czy poważnych chorobach, takich jak nowotwór.

Klinika laryngologiczna – jaką wybrać?

Nawet najlepszy lekarz nie osiągnie celu leczenia, jeśli nie będzie dysponował odpowiednimi środkami. W praktyce laryngologicznej niezbędny jest przede wszystkim nowoczesny sprzęt. Dzięki wysokiej klasy narzędziom badania wykonywane są bardzo precyzyjnie, a diagnoza pozwala na opracowanie najlepszej strategii leczenia.

Uznawana przez pacjentów z całej Polski za najlepszą klinikę laryngologiczną w Warszawie Mille Medica skupia wyłącznie najwyższej klasy specjalistów z wieloletnim doświadczeniem i ogromną wiedzą. Jedną z wielu zalet, na które wskazują pacjenci, jest skupienie w jednym miejscu nie tylko wysokiej klasy laryngologów, ale też lekarzy innych specjalizacji powiązanych z otolaryngologią. Najlepszym przykładem takiej interdyscyplinarnej współpracy jest laryngologia i alergologia. Wiele schorzeń rozwijających się w obrębie nosa, zatok, krtani, a nawet uszu, ma podłoże alergologiczne. Przy nawracających zapaleniach zatok, anginach czy przewlekłym katarze, a nawet powiększonym migdale to właśnie testy alergiczne są jednym z pierwszych badań zaleconych przez laryngologa.

W klinice otolaryngologicznej Mille Medica badanie takie można wykonać praktyczne od ręki, w jednym miejscu. Pracują tu nie tylko laryngolodzy i alergolodzy, ale też foniatrzy, audiolodzy, neurochirurdzy, dermatolodzy, chirurdzy onkolodzy, logopeda, a nawet dietetycy i fizjoterapeuci. Wsparcie tych specjalistów jest nieocenione np. w czasie leczenia chrapania i bezdechu sennego, które bardzo często wymaga zmiany diety i redukcji wagi.

Dobry laryngolog to szybsze i skuteczniejsze leczenie, a także znaczne mniejsze ryzyko powikłań i nawrotów. Zdecydowanie warto dołożyć starań, by znaleźć naprawdę wysokiej klasy specjalistę.