Co robić, żeby zapobiegać wypadaniu włosów?

przez Artur Kowal
Wypadanie włosów u kobiety

Utrata włosów jest naturalnym zakończeniem cyklu ich życia. Dlatego zawsze na szczotce znajdziemy ich kilkanaście lub kilkadziesiąt. Problem zaczyna się, gdy wypadanie włosów przekracza dopuszczalną normę. Jaka jest przyczyna tego stanu rzeczy i sobie z nim poradzić?

Przyczyna wypadania włosów

Nadmierne wypadanie włosów najczęściej stanowi sygnał, że w naszym organizmie coś jest nie tak. Przyczyna zwykle tkwi w niedoborze witamin i składników mineralnych. Tak dzieje się np. przy intensywnych, restrykcyjnych lub monoskładnikowych dietach. Jednak niedobory mogą stanowić przyczynę wypadania włosów, nawet jeśli nie zmieniliśmy drastycznie codziennego jadłospisu. Dieta niepełnowartościowa, uboga w cenne składniki odżywcze, nieraz nie przynosi negatywnych skutków od razu. Warto więc przemyśleć, czy nie brakuje w niej m.in. warzyw i owoców.

Wypadanie włosów może być też objawem chorób tarczycy, anemii oraz różnego rodzaju zaburzeń hormonalnych. Pojawia się też przy długotrwałym, silnym stresie. Może być też skutkiem długotrwałego stosowania doustnej antykoncepcji. Na zdrowie naszych włosów negatywnie wpływają też niektóre leki, m.in. antybiotyki, cytostatyki, środki przeciwzakrzepowe oraz stosowane w leczeniu chorób tarczycy.

U mężczyzn łysienie androgenowe jest wynikiem nadwrażliwości mieszków włosowych na działanie aktywnej formy hormonu męskiego – dihydrotestosteronu (DHT). Stan ten zwykle ma podłoże genetyczne – niekoniecznie świadczy o niedoborach czy występowaniu chorób.

Zarówno nasze włosy, jak i skóra głowy, źle znoszą też intensywne zabiegi fryzjerskie oraz niewłaściwą pielęgnację. Częste rozjaśnianie, farbowanie, prostowanie, używanie lokówki, suszarki z włączoną wysoką temperaturą, ale też mocne pocieranie ręcznikiem po myciu, ciasne ściskanie gumką, a nawet zasypianie z mokrymi włosami – wszystko to osłabia je i może powodować wypadanie. 

Sposoby na wypadanie włosów

Leczenie przede wszystkim zaczynamy od uzupełnienia diety w niezbędne składniki odżywcze. Codzienny jadłospis musi zawierać produkty bogate m.in. w cynk, żelazo, miedź, siarkę, biotynę, witaminy A, E i F, witaminy z grupy B oraz nienasycone kwasy tłuszczowe. Na wzmocnienie włosów warto pić napary ze skrzypu polnego lub pokrzywy. Jeśli mamy trudności ze stosowaniem zróżnicowanej diety lub wprowadzone zmiany okazały się niewystarczające, możemy sięgnąć po suplementy diety opracowane z myślą o kondycji i zdrowiu włosów.

Preparaty przeciwko wypadaniu włosów, które wzmacniają ich strukturę i odżywiają skórę głowy, dostępne są zarówno w formie doustnych kapsułek, jak i lotionów oraz specjalnych ampułek. Należy je wcierać delikatnymi, kolistymi ruchami w skórę głowy. Specjalnie opracowany skład nie tylko odżywia cebulki, ale też poprawia ukrwienie mieszków włosowych – to właśnie one są odpowiedzialne za produkcję i kondycję włosów. Samo wcieranie może też przybrać formę masażu – dla włosów masaże są bardzo korzystne, ponieważ dzięki lepszemu ukrwieniu skóry głowy substancje aktywne dostarczane z diety lepiej wnikają we włosy i odżywiają je.

Jeśli nawet zmiana diety i preparaty przeciwko wypadaniu włosów nie pomagają, warto powiedzieć o swoim problemie lekarzowi. Taki stan może świadczyć o różnych nieprawidłowościach i zaburzeniach w organizmie. Czasem tak subtelne objawy, jak właśnie wypadanie włosów, są jedynymi symptomami groźnych chorób. Dlatego nie wolno ich lekceważyć. Trafna diagnoza lekarska pozwoli szybko i efektywnie rozwiązać problem. Jednocześnie zapobiegnie dalszemu rozwojowi choroby bazowej i pozwoli uniknąć powikłań.

Jak pielęgnować włosy, żeby nie wypadały

Nawet najlepsza dieta i suplementy z górnej półki nie przyniosą zadowalającego efektu, jeśli nie dbamy właściwie o swoje włosy. Przede wszystkim należy ograniczyć do minimum zabiegi, które je nadmiernie rozgrzewają lub zmieniają ich strukturę – suszenie suszarką, używanie prostownicy, lokówki, mocne wiązanie, stosowanie silnych lakierów itp. Znaczenie mają także zupełnie prozaiczne czynności, takie jak szczotkowanie. Pamiętajmy, by zawsze zaczynać od dolnej partii włosów, stopniowo rozczesując coraz wyżej, aż do nasady. Szczotka powinna mieć miękkie, naturalne włosie – to ostre i twarde niszczy i łamie włosy.

Oczywiście trudno całkowicie uniknąć pewnych zabiegów. Jeśli farbujemy włosy, róbmy to u fryzjera, a nie samodzielnie w domu. Poprośmy o użycie farby o naturalnym składzie, bez dodatku amoniaku i innych substancji drażniących. O ile to możliwe, przynajmniej na pewien czas rezygnujmy z rozjaśniania oraz trwałej ondulacji. Zamiast tego skorzystajmy z dostępnych w salonach fryzjerskich zabiegów regeneracyjnych.

Usuwanie problemu wypadania włosów potraktujmy jak leczenie – tym w istocie jest dla tych delikatnych struktur, jakie znajdują się we wnętrzu włosa. Nie obawiajmy się poprosić o poradę lekarza – wypadanie włosów nie jest wyłącznie defektem estetycznym. To problem, który wymaga konkretnych działań. Być może konieczne okaże się wykonanie przynajmniej podstawowych badań, aby wykluczyć poważniejszą przyczynę dolegliwości.  

Powiązane posty