Maseczki jednokrotnego czy wielokrotnego użytku?

przez Andrzej Towar
różne maseczki antywirusowe

Noszenie maseczek antywirusowych to obecnie nie tylko podstawowa zasada bezpieczeństwa, ale też wymóg prawny. Pandemia koronawirusa trwa. Aby zapobiec zakażeniu, musimy przestrzegać odgórnych wytycznych. Do wyboru mamy maseczki jednorazowe oraz wielokrotnego użytku. Które chronią lepiej? 

Podstawowa ochrona – maseczki jednorazowe

Maseczki jednorazowe to najłatwiej dostępna, a przy tym wciąż najchętniej stosowana forma ochrony przed wirusem. Dostępne w aptekach produkty to maseczki chirurgiczne – jak sama nazwa wskazuje, używane powszechnie w środowiskach medycznych. Ich zadaniem jest stworzenie fizycznej bariery pomiędzy błonami śluzowymi nosa i ust a zanieczyszczeniami z zewnątrz, w tym wirusami. Maseczki jednorazowe stanowią skuteczną ochronę przed przedostaniem się aerozoli do dróg oddechowych człowieka. Jednocześnie blokują rozprzestrzenienie się wirusów od osoby zakażonej (która np. przechodzi chorobę bezobjawowo).

Zaletą maseczek jednorazowych jest ich wygodne nakładanie oraz dobre dopasowanie do twarzy. W miejscu nałożenia na nasadę nosa posiadają specjalny drucik, który należy docisnąć do skóry. Niweluje to m.in. problem parujących okularów. Oczywiście pod warunkiem, że maseczka jest dobrze założona.

Maseczki chirurgiczne szybko nasiąkają wilgocią. Mokra maseczka powinna zostać zdjęta i zastąpiona nową. Tego typu osłony nie nadają się do ponownego użycia. Nie można ich prać ani dezynfekować. Zużyty produkt należy włożyć do szczelnego woreczka i wyrzucić do pojemnika z odpadami zmieszanymi.

Maseczki wielorazowe – jak zrobić je samemu

Zakup maseczek wielorazowych nie tylko bardziej się opłaca, ale jest też przyjaźniejsze dla środowiska. Prostą maseczkę bawełnianą można wykonać nawet samodzielnie w domu lub kupić za kilka lub kilkanaście złotych. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) rekomenduje stosowanie maseczek trójwarstwowych. Aby zapewnić sobie maksymalna ochronę, warto wykonać maseczkę według poniższych zasad:

Warstwa zewnętrzna maseczki wielorazowej: z tkaniny hydrofobowej, czyli np. poliestru lub mieszaniny poliestru i bawełny. Ten rodzaj materiału ma właściwości odpychające cząsteczki wody i drobnoustroje. Oznacza to, iż w kontakcie z wirusem będzie go „odrzucać”, a nie absorbować.

Warstwa wewnętrzna maseczki wielorazowej: z tkaniny hydrofilowej, np. bawełny. Tego rodzaju materiał działa odwrotnie niż opisany wcześniej: absorbuje cząsteczki i wilgoć. Dzięki temu ograniczamy zjawisko powtórnego wdychania własnych aerozoli.

Warstwa środkowa: odgrywa rolę filtra. W tym wypadku można wykorzystać gotowe filtry dostępne w sklepach lub zrobić je samemu, najlepiej z tkaniny polipropylenowej. Warstwa środkowa nie jest obowiązkowa, jednak zapewnia dodatkową ochronę przed kontaktem z koronawirusem.

Podobnie jak w przypadku produktów jednorazowych, maseczkę wielorazową należy zdjąć, gdy stanie się wilgotna. Ostrożnie wkładamy ją do zamykanej torebeczki i chowamy np. do kieszeni lub plecaka. W domu maseczkę trzeba zdezynfekować. W tym celu wystarczy uprać ją w 60 st. C z dodatkiem detergentu do prania lub zwykłego mydła. Później materiał można przeprasować żelazkiem. Należy przy tym pamiętać, by nie ograniczać się tylko do przeprasowania, moczenia w gorącej wodzie czy włożenia do piekarnika. Takie działanie wprawdzie zabije wirusy i bakterie, ale nie usunie brudu czy nieprzyjemnego zapachu, którego materiał nabiera w kontakcie z wydzielanymi przez nasze drogi oddechowe aerozolami!

Jaką maseczkę antywirusową wybrać?

Zarówno maseczki jednorazowe, jak i wielorazowe mogą zapewnić skuteczną ochronę przed koronawirusem. Oczywiście pod warunkiem, że prawidłowo się z nimi obchodzimy. Trzeba pamiętać nie tylko o częstym zmienianiu masek, ale też o właściwej technice ich zakładania i zdejmowania.

Zanim sięgniemy po czystą maseczkę, koniecznie umyjmy ręce. Zakładamy ją trzymając gumki nakładane za uszy. Następnie dopasowujemy, tak by możliwie najszczelniej przylegała do twarzy. Osoby noszące okulary powinny założyć je dopiero po włożeniu maseczki. Najlepiej, by znajdowały się na materiale, a nie pod nim – zapobiegnie to parowaniu.

Podczas przebywania w miejscu publicznym unikamy dotykania maseczki i twarzy rękoma. Jeśli już musimy to zrobić, umyjmy lub zdezynfekujmy ręce zarówno przed dotknięciem tkaniny, jak i po nim.

Uwaga! Nigdy nie zdejmujmy, nie przesuwajmy ani nie ściągajmy maseczki w czasie przebywania w miejscu, które wymaga jej noszenia. Niestety, wciąż nagminną praktyką jest ściąganie maseczki pod nos lub na brodę. Tak noszona nie zapewnia żadnej ochrony ani nam, ani osobom z naszego otoczenia. Prawidłowo noszona maseczka powinna zakrywać zarówno usta, jak i nos!

Zanim przystąpimy do zdejmowania maseczki, umyjmy ręce. Gdy już to zrobimy, chwytamy za gumki znajdujące się za uszami i składamy maseczkę jej częścią zewnętrzną do wewnątrz. Następnie użyty produkt wkładamy do foliowej torebeczki i w zależności od rodzaju maseczki, wyrzucamy ją lub chowamy w celu późniejszego uprania.

Pandemia COVID-19 – kiedy się skończy?

Powszechność szczepień przeciw koronawirusowi SARS-CoV-2 dała światu nadzieję na zakończenie trwającej już od ponad roku pandemii. Niestety, pomimo ogromnego zainteresowania szczepionkami, w naszym kraju wciąż każdego dnia odnotowuje się tysiące nowych zakażeń. Dlatego nie można bagatelizować znaczenia ochrony osobistej.

Oprócz noszenia maseczek antywirusowych – jednorazowych lub wielorazowych – pamiętajmy o przestrzeganiu wszystkich pozostały zasad ochrony przed koronawirusem. Myjmy ręce często i dokładnie lub dezynfekujmy je. Nośmy rękawiczki jednorazowe. Unikajmy przebywania w bliskiej odległości z osobami wykazującymi objawy infekcji, a gdy sami jesteśmy chorzy – pozostańmy w domu do czasu wyleczenia.

O ile to możliwe, starajmy się też ograniczać kontakty z innymi osobami. Szczególnie dotyczy to dużych skupisk ludzkich, w tym imprez rodzinnych. Obostrzenia wprowadzane przez rząd czasem mogą nam się wydawać uciążliwe i niepotrzebne, jednak tylko przestrzeganie odgórnych zaleceń może nas uchronić przez groźną chorobą, powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa, a ostatecznie doczekać końca pandemii.

Powiązane posty