Zdrowie jamy ustnej i piękny uśmiech zależą w głównej mierze od tego, jak często odwiedzamy dentystę. Jeśli robimy to regularnie, nasze zęby nie będą wymagały specjalistycznych zabiegów, takich jak np. leczenie kanałowe. Dotyczy to także pacjentów noszących protezy zębowe.
O potrzebie regularnego odwiedzania gabinetu stomatologicznego jesteśmy uświadamiani już od dzieciństwa. O ile jednak jako dzieci zwykle z przymusu chodziliśmy do dentysty, o tyle w dorosłym życiu często zmusza nas do tego dopiero ból. Tendencję tę warto przełamać.
Jak często powinno chodzić się do dentysty?
Stomatolodzy zalecają, aby zgłaszać się na badanie kontrolne co 6 miesięcy. W przypadku dzieci okres ten jest krótszy i wynosi 3 miesiące. Podczas wizyty dentysta sprawdza stan naszych zębów i przyzębia, czyli m.in. dziąseł. Dzięki regularnym badaniom specjalista może w porę wychwycić np. nieprawidłowości w sposobie czyszczenia i nitkowania zębów. W niektórych przypadkach może zalecić zmianę pasty lub zastosowanie specjalnej płukanki. Wizyta u dentysty to nie tylko borowanie, zakładanie plomb i leczenie kanałowe. To też np. profesjonalny instruktarz, jak dbać o higienę zębów, by do tych nieprzyjemnych zabiegów nie doprowadzić.
Regularne wizyty u stomatologa są szczególnie ważne w przypadku dzieci. Należy je rozpocząć jak najwcześniej. Dzięki temu dziecko przyzwyczai się do gabinetu dentystycznego i pozna go w sprzyjających okolicznościach – zanim jeszcze jego ząbki będą wymagać leczenia. Pozytywne skojarzenia z gabinetem stomatologicznym zaprocentują na przyszłość. Dziecko, które było regularnie przyprowadzane do dentysty, nie będzie odczuwać panicznego lęku przed leczeniem w dorosłym życiu.
Nie idź tylko kiedy boli
Stan, w którym odczuwamy ból zęba, oznacza zaniedbania w profilaktyce. Jeśli regularnie odwiedzamy dentystę, wszelkie ubytki są wykrywane i leczone na etapie, w którym nie wywołują jeszcze bólu. Ponadto podczas wizyty u stomatologa możemy poprosić o usunięcie kamienia nazębnego. Stanowi on efekt twardnienia tworzącej się na powierzchni zęba płytki bakteryjnej. Każdy pacjent może raz na rok profesjonalnie usunąć kamień nazębny w ramach refundacji z NFZ.
Kamień nazębny jest przyczyną chorób przyzębia i sprzyja rozwojowi próchnicy. Czyszczenie zębów może też obejmować piaskowanie – ten specjalistyczny, bezbolesny zabieg usuwa nie tylko kamień, ale też osad nazębny i przebarwienia.
Regularną kontrolę jamy ustnej powinni też wykonywać pacjenci nieposiadający już własnych zębów. Nawet najwyższej jakości proteza z czasem może przestać pasować – zmienia się bowiem podłoże jamy ustnej. Źle dopasowana proteza to zaburzenia mowy, problemy z żuciem, a nawet odleżyny. Regularne sprawdzanie protezy u stomatologa pozwala zachować zdrowie jamy ustnej i codzienny komfort.
Zdrowe zęby i uśmiech
Z wizytą u stomatologa nie warto zwlekać. Jeśli ubytki nie zostaną w porę wyleczone, zaniedbanie może doprowadzić do konieczności wykonania znacznie bardziej skomplikowanego zabiegu. Najlepszym przykładem jest leczenie kanałowe. To zabieg nie tylko niekomfortowy (choć dzięki znieczuleniu na szczęście bezbolesny), ale też kosztowny. W Polsce refundacji z NFZ w przypadku dorosłej osoby podlega wyłącznie leczenie kanałowe przednich zębów – od kła do kła. Zarówno w przychodniach prywatnych, jak i państwowych, leczenie kanałowe zębów trzonowych wiąże się z wydatkiem rzędu kilkuset złotych.
Zdrowe zęby i piękny uśmiech mogą wymagać interwencji nie tylko dentysty czy protetyka, ale też m.in. ortodonty. To właśnie stomatolog jako pierwszy sygnalizuje problemy związane z wadami zgryzu. Leczenie ortodontyczne najlepiej zacząć jeszcze w dzieciństwie lub we wczesnej młodości. Jednak współczesna stomatologia z powodzeniem prostuje też zęby dorosłych. O ile nie istnieją poważne przeciwwskazania, leczenie ortodontyczne można wykonać nawet u pacjentów w średnim wieku. Zdecydowanie warto więc dbać o swoją jamę ustną i odwiedzać dentystę regularnie. Dzięki temu nie będziemy musieli iść do lekarza dopiero, gdy boli. Po prostu nic nie będzie nas bolało.