Wybielanie zębów – ile kosztuje?

przez Beata Kowalska
paleta koloru zębów

Za śnieżnobiały uśmiech można zapłacić 100 zł, a można… nawet kilka tysięcy. Wszystko zależy od tego, ile zębów chcemy wybielić i jaką metodę wybierzemy. Profesjonalne wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym to dobra decyzja – efekt utrzyma się nawet przez 2 lata!

Biały, zdrowy i zadbany uśmiech dodaje pewności siebie i poczucia atrakcyjności. Trudno się zatem dziwić, iż wybielanie zębów stanowi jeden z najpopularniejszych zabiegów stomatologicznych. Decydujemy się na niego przede wszystkim ze względu na własne samopoczucie. Okazuje się jednak, iż przynosi on także wiele korzyści zdrowotnych.  

Czy warto wybielać zęby?

Nieestetyczne przebarwienia i osad na zębach powstają pod wpływem kawy i herbaty, niektórych pokarmów, palenia papierosów, ale też m.in. nieprawidłowej higieny zębów. Osad i kamień nazębny należy regularnie usuwać – nie tylko ze względów wizualnych, ale też zdrowotnych. Z czasem zaczynają one tworzyć płytkę nazębną, która niszczy szkliwo, przyczynia się do próchnicy, a co za tym idzie do powstawania ubytków i chorób dziąseł. Kamień nazębny stanowi też przyczynę stanów zapalnych, odsłaniania się szyjek zębów i paradontozy.

Warto przy tym pamiętać, iż wybielanie zębów wymaga wcześniejszego zadbania o zdrowie jamy ustnej. Innymi słowy – najpierw leczymy ubytki, pozbywamy się próchnicy i stanów zapalnych, a dopiero później przywracamy zębom piękny biały kolor.

Sposoby wybielania zębów

Wybielanie zębów interesuje ludzi od wieków. Niestety, babcine metody zwykle okazują się skuteczne tylko na krótką metę. Płukanie zębów np. sodą oczyszczoną przynosi im więcej szkody niż pożytku – wprawdzie zmienia kolor uśmiechu na biały, jednak niszczy przy tym szkliwo. Na rynku dostępnych jest wiele past wybielających i płynów do płukania jamy ustnej. Stoją na różnych półkach cenowych. Oczywiście te droższe zwykle są skuteczniejsze. Przy regularnym stosowaniu można zauważyć pozytywne zmiany nawet po tygodniu.

Niestety, nawet najlepsza pasta wybielająca nie usunie wszystkich przebarwień i nagromadzonego kamienia nazębnego. Raz na rok lub raz na pół roku trzeba oczyszczać zęby w gabinecie stomatologicznym. Usunięcie kamienia nazębnego raz w roku można wykonać w ramach refundacji z NFZ. Bardziej zaawansowanymi i skutecznymi metodami oczyszczania zębów są piaskowanie i skaling.

Nowoczesne gabinety stomatologiczne oferują wiele metod wybielania zębów. Jedną z nich jest wybielanie nakładkowe. Specjalista przygotowuje nakładkę dopasowaną do indywidualnego kształtu łuków zębowych pacjenta. Aby osiągnąć oczekiwany efekt, należy przez 2-4 tygodnie codziennie stosować nakładkę wraz z żelem wybielającym – najlepiej na noc lub na 4 godziny w ciągu dnia. Po takiej kuracji uzyskana biel zębów utrzymuje się nawet przez 2 lata!

Kolejna metoda wyróżniająca się wysoką skutecznością to laserowe wybielanie zębów. Na dokładnie wyczyszczone, pozbawione kamienia zęby nakłada się specjalny żel, a następnie poddaje pod wpływ światła lasera. Dzięki temu żel przenika przez szkliwo i wybiela nawet zębinę. To wysoce efektywna metoda – sprawdza się nawet przy wyjątkowo trudnych przebarwieniach, np. wywołanych przyjmowaniem antybiotyków w dzieciństwie.

Licówka maskująca to cienki płatek porcelany mocowany na zewnętrznej stronie zęba. Dzięki tej metodzie możliwie jest usunięcie nawet najtrudniejszych przebarwień, a także m.in. asymetrii zębów. Licówki wykonywane są nie tylko z porcelany, ale też np. z ceramiki, akrylu lub kompozytu. Choć to właśnie te pierwsze są najbardziej pożądane – pozwalają uzyskać najlepszy i najtrwalszy efekt.

wybielanie zębów

Jakie są ceny gabinetowego wybielania zębów

Cena wybielania zębów w gabinecie stomatologicznym waha się od stu do nawet kilku tysięcy złotych. Wszystko zależy od metody, którą wybierzemy oraz od stopnia zaawansowania problemu. Piaskowanie lub skaling to koszt 100-200 zł. Za wybielanie nakładkowe z oczywistych względów zapłacimy więcej – około 600-800 zł.

Koszt wybielania laserowego zależy od tego, jak wiele zębów chcemy poddać zabiegowi. Zdarza się, iż mamy potrzebę wybielić tylko jeden ząb. W innym przypadku możemy chcieć skorzystać z wybielania całych dwóch łuków zębowych. Z tego względu zakres cenowy tej metody waha się od 200 zł do nawet 2500 zł. Najwięcej zapłacimy za licówki maskujące porcelanowe. Wybielenie jednego zęba to koszt 800-1000 zł. Tańsze okażą się wypełnienia wykonane z ceramiki, akrylu czy kompozytu.

Z wyjątkiem licówek maskujących, wszystkie wymienione metody wybielania zębów przyniosą najlepsze efekty, jeśli przez minimum 2 tygodnie po zabiegu zastosujemy tzw. „białą dietę”. Podczas tego okresu należy powstrzymywać się od spożywania pokarmów i picia napojów barwiących zęby, np. kawy, herbaty, czerwonego wina, niektórych warzyw i owoców. Aby zachować śnieżnobiały uśmiech przez długi czas, musimy dbać o zęby każdego dnia. W zakres higieny jamy ustnej musi wchodzić szczotkowanie – odpowiednio długie, przy użyciu prawidłowej techniki, a także nitkowanie i płukanie jamy ustnej specjalnym płynem. Co pół roku trzeba odwiedzić gabinet stomatologa w celu usunięcia kamienia nazębnego. Warto też pamiętać o fluoryzacji.

Powiązane posty