Co zrobić, kiedy krwawią dziąsła?

przez Artur Kowal
krew na szczoteczce do zębów

Przyczyny krwawienia dziąseł są różne, jednak każda wymaga konsultacji z lekarzem. Dolegliwość ta może świadczyć o rozwijającej się parodontozie, ale też np. o cukrzycy lub anemii. Pomoże dentysta – rozpozna, czy problem ma podłoże stomatologiczne, czy wymaga pomocy innego specjalisty.

Krwawienie dziąseł nie jest znakiem, że „porządnie” wyszczotkowaliśmy zęby. To sygnał o poważnej nieprawidłowości. Co istotne, krwawienie dziąseł nie zawsze ma swoją przyczynę w chorobach jamy ustnej.

Dlaczego dziąsła krwawią?

Krwawienie dziąseł zawsze ma swoją przyczynę. Najprostsza, a przy tym najłatwiejsza do wyeliminowania, to zbyt mocne szczotkowanie. Powstają wtedy mechaniczne uszkodzenia, które powodują krwawienie i mogą się przyczynić do rozwoju chorób przyzębia. Inną przyczyną może być stan zapalny, parodontoza lub bruksizm (mimowolne zgrzytanie zębami).

Parodontoza w pierwszej kolejności objawia się właśnie krwawieniem dziąseł. Z czasem prowadzi do odsłaniania szyjek zębowych w wyniku obniżania dziąseł. Nieleczona, choroba ta powoduje chwiejność zębów i ich wypadanie. Dlatego tak ważne jest szybkie rozpoznanie problemu.

Krwawienie dziąseł nie zawsze ma podłoże stricte stomatologiczne. W taki sposób objawia się wiele groźnych chorób ogólnoustrojowych.

Przyczyną krwawienia dziąseł może być:

  • Niedokrwistość (anemia) spowodowana np. niedoborem żelaza, zaburzeniami krzepliwości krwi czy zbyt małą ilością płytek krwi
  • Cukrzyca – objawia się dużą opornością przy leczeniu chorób jamy ustnej
  • Ostry stan zapalny i marskość wątroby
  • Niedobór witaminy K lub C
  • Stosowanie niektórych leków, m.in. przeciwalergicznych i regulujących ciśnienie krwi

Zdrowiu dziąseł nie sprzyjają też zła dieta, stres i palenie papierosów.

Czy rezygnować ze szczotkowania?

Szczotkowanie to podstawowy sposób na oczyszczanie zębów z osadu i usuwanie bakterii, nie należy więc z niego rezygnować. Krew na szczoteczce może oznaczać, iż jest ona źle dobrana. Zbyt twarde włosie podrażnia delikatne dziąsła. Nawet jeśli przyczyną krwawienia nie są uszkodzenia mechaniczne, zęby i dziąsła wymagają odpowiedniej szczoteczki i prawidłowej techniki szczotkowania. Pamiętajmy, że aby dobrze umyć zęby, nie musimy ich mocno szczotkować – wystarczy robić to dokładnie i wystarczająco długo. Używajmy techniki „wymiatania”.

Gdy dziąsła krwawią, szczoteczkę należy wymienić na miękką. Odpowiednie wyprofilowanie i mała główka pomagają dotrzeć do trudno dostępnych przestrzeni międzyzębowych. Oczywiście szczotkowaniu powinno towarzyszyć dokładne nitkowanie. Warto też używać irygatorów dentystycznych.

Czy warto kupić specjalną pastę do krwawiących dziąseł?

Niezależnie od przyczyny krwawienia, warto zaopatrzyć się w pastę o specjalnie dobranych składnikach, które regenerują dziąsła, działają elektrostatycznie i ściągająco. Wśród składników, które wspomagają leczenie krwawienia dziąseł, można wymienić:

  • Korę dębu
  • Mleczan glinu
  • Ekstrakt z siemienia lnianego
  • Alantoinę
  • Bisabolol
  • Chlorheksydynę

Do codziennych zabiegów higienicznych warto wprowadzić płukanie jamy ustnej specjalnym płynem. Oprócz wymienionych powyżej składników, może on zawierać m.in. kwiat goździka, liść mięty, liść szałwii, kwiat rumianku, korzeń pięciornika i olejek miętowy. Nie powinien jednak mieć w składzie alkoholu, gdyż działa on na dziąsła drażniąco.

Do jakiego specjalisty udać się z krwawiącymi dziąsłami?

Najczęściej występującą przyczyną krwawienia dziąseł jest parodontoza. Z problemem tym w pierwszej kolejności powinniśmy więc udać się do dentysty. Dopiero gdy wykluczy on stomatologiczne podłoże problemu, skierujmy się do internisty lub lekarza prowadzącego.

Specjalistą zajmującym się chorobami dziąseł i pozostałych tkanek otaczających zęby jest periodolog. To właśnie do niego kieruje nas dentysta, który stwierdzi nieprawidłowości w obrębie przyzębia. Zarówno periodolog, jak i stomatolog mogą wykonać zabiegi mające na celu oczyszczenie zębów i szyjek zębowych ze złogów kamienia nazębnego. W zależności od stopnia zaawansowania problemu i indywidualnych predyspozycji, w tym celu wykonuje się np. piaskowanie – skierowanie na powierzchnię zęba specjalnie preparowanego piasku pod wysokim ciśnieniem. Bardziej zaawansowaną i dokładniejszą metodą usuwania złogów jest skaling, czyli czyszczenie zębów za pomocą skalera – urządzenia emitującego drgania ultradźwiękowe.

Specjalistycznym zabiegiem wykonywanym przez stomatologa lub periodologa jest kiretaż otwarty lub zamknięty. To czyszczenie kieszonek zębowych z tkanek zmienionych zapalnie oraz tzw. biofilmu bakteryjnego. Kiretaż wykonuje się w sytuacjach, w których samo usuwanie kamienia nazębnego okazuje się niewystarczające.

Kiretaż zamknięty – to najczęściej wykonywana forma zabiegu. Choć nie wymaga on nacinania dziąsła, wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym. Kiretaż zamknięty stosuje się, gdy głębokość kieszonki dziąsłowej nie przekracza 5 mm.

Kiretaż otwarty – wymaga nacięcia dziąsła i odwarstwienia płata dziąsłowego, by oczyścić nie tylko powierzchnię korzenia, ale też głębiej położone tkanki. Zabieg wykonuje się, gdy głębokość kieszonek dziąsłowych przekracza 5 mm. Po oczyszczaniu odsunięty płat dziąsłowy jest umieszczany na swoim miejscu, a dziąsło starannie zszywane.

Kiretaż ma na celu spłycenie kieszonek dziąsłowych, tak by zapobiec nadmiernemu osadzaniu się kamienia, a co za tym idzie rozchwianiu zębów. Na końcowym etapie leczenia chorób przyzębia może być konieczne szynowanie zębów, czyli unieruchomienie ich czasowo lub na stałe za pomocą specjalnego materiału.

Krwawienie dziąseł w ciąży

O odpowiednią pielęgnację dziąseł powinny szczególnie dbać kobiety w ciąży. Zmiany hormonalne, jakie zachodzą w organizmie przyszłej mamy, mają duży wpływ na wrażliwość dziąseł i ich podatność na infekcje. Z tego względu ciężarna powinna już w pierwszym trymestrze udać się do stomatologa, który skontroluje zdrowie zębów i przekaże odpowiednie zalecenia. Wybierając się do dentysty, kobieta zawsze musi pamiętać o poinformowaniu lekarza o swoim stanie. Szczególnie, jeśli planuje wykonanie zabiegu ze znieczuleniem.

Jak poradzić sobie z krwawiącymi dziąsłami?

Krwawiące dziąsła zawsze wymagają leczenia. Podstawą jest więc jak najszybsze udanie się do dentysty i ścisłe stosowanie się do jego zaleceń. Nawet jeśli dolegliwość ta jest objawem choroby ogólnoustrojowej, o dziąsła należy odpowiednio zadbać. Pamiętajmy więc o stosowaniu odpowiednio wyprofilowanej, miękkiej szczoteczki i zmianie jej, gdy tylko zauważymy oznaki zużycia. Zaopatrzmy się w pastę do krwawiących dziąseł i płyn do płukania jamy ustnej. Ważne jest też, by nie zaniedbać leczenia po pierwszych oznakach poprawy. Leczenie parodontozy i innych chorób przyzębia to proces długotrwały. Skutkiem przerwania wizyt u dentysty czy periodologa może być pogłębienie objawów i pojawienie się np. chwiejności zębów.

Na rynku dostępne są też specjalne pastylki do ssania zawierające koenzym Q10. Znany przede wszystkim ze swoich właściwości przeciwzmarszczkowych, związek ten wspiera regenerację tkanek przyzębia oraz stymuluje procesy naprawcze.

Powiązane posty