Do czego służy endometr?

przez Artur Kowal
endometr

Leczenie kanałowe jest skomplikowane i wymaga od stomatologa dużej precyzji. Nawet niewielka ilość zainfekowanej miazgi pozostawionej w kanale korzeniowym może powodować komplikacje. Aby ich uniknąć, wykorzystuje się endometr – zaawansowane urządzenie służące do pomiaru długości kanału korzeniowego zęba.

Jak działa endometr?

Endometr składa się z wyświetlacza, dwóch elektrod – czynnej i biernej, a także sygnalizatora. To niewielkie, a przy tym bardzo precyzyjne urządzenie. Do kanału zęba stomatolog wprowadza pilnik endodontyczny, na którym zamontowana jest elektroda czynna. Z kolei elektroda bierna zakładana jest w formie klipsa na wargę pacjenta.

Następnie dentysta wprowadza pilnik do przewężenia wewnątrz kanału korzeniowego – właśnie do tego otworu sięga miazga właściwa w zębie. Pomiar dokonywany jest automatycznie – wyniki pojawiają się na wyświetlaczu. Otrzymujemy skalę, dzięki której stomatolog może stwierdzić, na jakiej głębokości znajduje się pilnik, a co za tym idzie jaki jest wymiar kanału korzeniowego. Po dotarciu do właściwego miejsca urządzenie uruchamia sygnał dźwiękowy bądź świetlny.

Endometry nowszej generacji dodatkowo pozwalają na obserwację narzędzia przesuwającego się wzdłuż kanału. Funkcja Root Vizard umożliwia powiększenie obrazu oraz widok przywierzchołkowej części zęba.

Zalety urządzenia

Zastosowanie endometru we współczesnej stomatologii ma bardzo wiele zalet. Przede wszystkim pozwala na precyzyjną, dokładną diagnozę, co wprost przekłada się na skuteczność leczenia kanałowego. Dzięki temu urządzeniu ryzyko powikłań spada praktycznie do minimum. A te w tradycyjnym leczeniu mogą być różne – to nie tylko pozostawienie zainfekowanej miazgi, ale też perforacja wierzchołka korzenia oraz przepchnięcie materiału wypełniającego.

Badanie endometrem jest niebolesne i może być przeprowadzone nawet u dzieci – oczywiście pod warunkiem, że mały pacjent będzie współpracował, co ma istotne znaczenie dla dokładności pomiaru. 

Czy endometr szkodzi?

Diagnoza z użyciem endometru jest całkowicie nieinwazyjna i bezpieczna dla pacjenta. Nie wymaga znieczulenia ani zastosowania żadnych potencjalnie szkodliwych substancji. To zaleta szczególnie istotna w przypadku kobiet w ciąży, które nieraz również wymagają leczenia kanałowego. Badanie endometrem jest bezpieczne zarówno dla pacjentki, jak i dla płodu.

Wykonywane tradycyjnie badanie radiologiczne nie powinno być zbyt często powtarzane. Z endometrem jest zupełnie inaczej. Aby upewnić się co do prawidłowości pomiaru, dentysta może powtórzyć badanie nawet kilkukrotnie. Nie jest to w żaden sposób obciążające dla pacjenta, nie wiąże się też ze znacznymi dodatkowymi kosztami, jak to ma miejsce w przypadku badań obrazowych.

Endometr do nowoczesne urządzenie znacznie ułatwiające pracę współczesnego stomatologa. Precyzyjny pomiar pozwala na dokładne i skuteczne opracowanie kanału – bez ryzyka wystąpienia powikłań, powrotu dolegliwości bólowych związanych z infekcją, a co za tym idzie konieczności powtarzania leczenia kanałowego.

Powiązane posty