Nie wystarczy myć zęby dwa razy dziennie. Trzeba robić to odpowiednio długo, przy użyciu właściwej szczoteczki, a także stosować prawidłową technikę. Nie można też zapomnieć o nici dentystycznej, płynie do płukania jamy ustnej, ale też… regularnych wizytach u stomatologa.
Mycie zębów to podstawa higieny jamy ustnej. Wiedzą o tym nawet dzieci. O ile jednak większość z nas ma świadomość tego, jak często powinniśmy myć zęby, o tyle z prawidłową techniką oczyszczania ich z osadów i resztek pokarmowych jest już nieco gorzej.
Dlaczego trzeba regularnie myć zęby?
Szczotkowanie zębów pozwala usunąć resztki jedzenia z zewnętrznych i wewnętrznych powierzchni zębów oraz z ich części żującej, likwiduje osad i płytkę nazębną. Regularne mycie zębów dwa razy dziennie lub częściej chroni przed nagromadzeniem się kamienia nazębnego i próchnicą. W rezultacie unikamy powstawania ubytków, rozwoju stanów zapalnych i chorób dziąseł. Zachowanie zasad higieny jamy ustnej nie tylko przyczynia się do zdrowia, ale też zapobiega powstawaniu nieświeżego oddechu i nieestetycznych przebarwień.
Aby mycie zębów przyniosło nam wszystkie te korzyści, musimy pamiętać o kilku zasadach. Pierwsza to odpowiednia szczoteczka. Stomatolodzy są zgodni, iż przestrzenie międzyzębowe najlepiej czyści szczoteczka z miękkim włosiem. Jeśli ma dodatkową, małą główkę, pozwala dotrzeć nawet do trudno dostępnych miejsc, np. zewnętrznych i wewnętrznych powierzchni ósemek. Dobrą alternatywą jest też szczoteczka elektryczna lub sonicza – przy mniejszym wysiłku pozwala uzyskać maksymalne efekty.
Czyszczenie zębów nicią dentystyczną
Mycie zębów szczoteczką usuwa tylko 60% płytki nazębnej. Aby dokładnie oczyścić jamę ustną i zapobiec rozwojowi bakterii, trzeba użyć nici dentystycznej. Pozwala ona dokładnie oczyścić przestrzenie międzyzębowe. Co więcej, dzięki nitkowaniu w miejsca te dostaje się powietrze, co zapobiega rozwojowi bakterii beztlenowych. W ten sposób chronimy jamę ustną przed chorobami przyzębia. Zapobiegamy też demineralizacji szkliwa, wywołanego obniżeniem pH w ustach.
Zęby osoby, która zapomina o nitkowaniu, mają charakterystyczny osad lub przebarwienia w miejscach, w których stykają się ze sobą. To dodatkowo obniża wizualną atrakcyjność naszego uśmiechu. Aby uniknąć takich konsekwencji, nitkujmy zęby przed każdym myciem. Warto pamiętać, by robić to przed, a nie po szczotkowaniu. Nitka dentystyczna nie służy bowiem do usuwania przeszkadzających resztek jedzenia, ale do oczyszczenia przestrzeni między zębami z bakterii i osadu.
Jak poprawnie szczotkować zęby?
Umiejętność poprawnego mycia zębów nie jest tak oczywista, jak mogłoby się wydawać. Nawet jeśli robimy to wystarczająco długo, pobieżne czyszczenie nie pomoże usunąć wszystkich zanieczyszczeń. Jak zatem myć zęby prawidłowo? Wystarczy przestrzegać poniższego schematu:
- Zaczynamy od zewnętrznej przestrzeni zębów przednich, czyszcząc ruchami kolistymi dziąsła. W ten sposób usuwamy osad i bakterie z wrażliwej przestrzeni pomiędzy zębem a dziąsłem.
- Ustawiamy szczoteczkę pod kątem 45 st. Ruchami wymiatającymi czyścimy zewnętrzną powierzchnię zębów trzonowych.
- Ustawiamy szczoteczkę pionowo. Myjemy wewnętrzną stronę zębów, zaczynając od tych położonych najgłębiej. Powoli przesuwamy główkę szczoteczki do przodu, dokładnie myjąc po kolei każdy ząb.
- Wciąż trzymając szczoteczkę pionowo czyścimy wewnętrzną stronę zębów przednich na górnym i dolnym łuku zębowym.
- Na koniec ruchami wymiatającymi czyścimy część żującą.
Cykl prawidłowego mycia zębów powinien też obejmować płukanie specjalnym płynem. Na rynku dostępnych jest wiele tego typu środków dostosowanych do różnych potrzeb pacjentów. Aby zachować świeży oddech, nie zapominajmy też o czyszczeniu języka – można do tego użyć specjalnej skrobaczki lub po prostu szczoteczki do zębów.
Dbanie o higienę jamy ustnej to oczywiście nie tylko nitkowanie, mycie zębów i języka oraz płukanie płynem. Trzeba też pamiętać o regularnych wizytach u dentysty. Dorośli powinni stawiać się na kontrolę raz na pół roku. Dzieci – co 3 miesiące. Dzięki takim wizytom wszelkie nieprawidłowości mogą być od razu wyleczone, co zapobiegnie poważniejszym problemom i chorobom jamy ustnej.