Implanty – kiedy warto je założyć?

przez Artur Kowal
uśmiech białe zęby

Piękny uśmiech bez ubytków – to marzenie niejednego z nas. Obecnie najskuteczniejszą i najnowocześniejszą metodą leczenia braków w uzębieniu są implanty stomatologiczne. Tytanowe lub cyrkonowe, znakomicie imitują naturalne zęby. Pełne uzębienie to nie tylko walor estetyczny, ale też zdrowie jamy ustnej.

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu chore zęby się wyrywało, a gdy w jamie ustnej brakowało ich już wielu – wstawiało się mosty protetyczne. Dziś medycyna jest dużo bardziej zaawansowana – stomatolodzy lepiej leczą zęby i stosują znacznie skuteczniejsze metody uzupełniania ich braków.

Czym jest implant stomatologiczny?

Implant stomatologiczny to sztuczny korzeń zęba. Wykonany z tytanu, umożliwia zamocowanie korony w miejsce zęba, który wypadł lub został chirurgicznie usunięty. Implanty stomatologiczne mogą zastępować pojedyncze zęby lub całe łuki zębowe. W nowoczesnej stomatologii wystarczą zaledwie dwa implanty, by oprzeć na nich protezę całego uzębienia. Implanty wkręcane są w kości wyrostka zębowego. Zabieg wykonuje doświadczony stomatolog posiadający odpowiednie kwalifikacje.

Do implantu mocowana jest korona protetyczna – kształtem i kolorem dopasowana do pozostałych zębów. Korony wykonywane są z różnych materiałów. Obecnie ze względów estetycznych rzadko już wykorzystuje się korony metalowe czy metalowe licowane akrylem. Korony akrylowe z kolei są nietrwałe, wykorzystuje się je więc głównie jako uzupełnienie tymczasowe. Najbardziej trwałe i estetyczne, a co za tym idzie najchętniej wybierane i wskazane przez stomatologów, są kolory cyrkonowe, ceramiczne oraz metalowe licowane porcelaną.

Jakie są rodzaje implantów zęba?

Najpopularniejszym i najchętniej stosowanym rodzajem implantów stomatologicznych są implanty tytanowe. Wyróżniają się bardzo dużą trwałością i wytrzymałością. Nie niosą też ze sobą praktycznie żadnego ryzyka wystąpienia skutków ubocznych. Jednocześnie implanty tytanowe są najbardziej kosztowną opcją leczenia.

Alternatywną dla implantów tytanowych są implanty cyrkonowe. Przewagą tego rodzaju implantów jest wygląd – w przeciwieństwie do szarego tytanu, cyrkon w swojej strukturze i barwie znakomicie imituje naturalną biel zęba. Jednak warto przy tym pamiętać, iż kwestia estetyczna wchodzi w grę tylko w sporadycznych przypadkach. Najczęściej bowiem sztuczny korzeń nie jest widoczny pod koroną. Dzieje się tak tylko przy opadnięciu dziąsła i odsłonięciu szyjek zębowych.

Implanty cyrkonowe, nazywane też ceramicznymi, wykazują dużą odporność na czynniki zewnętrzne takie jak zimne i gorące napoje, kwaśne substancje czy korozję. Ten rodzaj implantów stomatologicznych jest też wysoce biozgodny z naturalną tkanką zębów.

Kto może założyć implant?

Implanty stomatologiczne zakłada się wyłącznie u osób dorosłych. Najlepiej rozpocząć leczenie po ukończeniu 25. roku życia, kiedy rozwój kostny jest zakończony, a szczęki ostatecznie ukształtowane. Nie ma natomiast górnych granic wiekowych do założenia implantu. Wielu pacjentów w starszym wieku decyduje się uzupełnić ubytki, które wcześniej zakrywali protezami zębowymi.

implanty stomatologiczne

Jakie są koszty założenia implantu stomatologicznego?

Założenie implantu nie jest tanie. Nie podlega też refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia. Jedynie w rzadkich przypadkach można ubiegać się o zwrot poniesionych kosztów, np. gdy utrata uzębienia była wynikiem choroby genetycznej, co możemy poprzeć dowodami. Nie zawsze jednak wnioskowanie o dofinansowanie kończy się sukcesem. Jeśli więc chcemy mieć pełne uzębienie oparte na wytrzymałych implantach stomatologicznych i piękny uśmiech, musimy liczyć się z kosztami.

Ceny implantów stomatologicznych różnią się w zależności od regionu czy wielkości miejscowości, w której znajduje się klinika stomatologiczna. Standardowo jednak koszy implantu oscyluje około 3-3,5 tys. zł. Do tego zależy doliczyć koszt kilkuset złotych za każdą założoną koronę i ewentualne koszty dodatkowe.

Jakie są przeciwwskazania do leczenia implantologicznego?

W większości przypadków implanty stomatologiczne mogą być bezpieczne zastosowane i są dobrze tolerowane przez organizm. Warto jednak pamiętać, by po wyrwaniu czy usunięciu zęba nie zwlekać z założeniem implantu. Czym dłużej bowiem w uzębieniu znajduje się luka, tym większe ryzyko zmian degradacyjnych w strukturze szczęki. Jeśli kość jest w bardzo złym stanie, założenie implantu może być bardzo utrudnione, a czasem nawet niemożliwe.

Przeciwwskazaniem do leczenia implantologicznego są także:

  • Choroby jamy ustnej i przyzębia, m.in. zaawansowana parodontoza
  • Bruksizm, czyli zgrzytanie zębami o podłożu nerwowym
  • Cukrzyca
  • Anomalie w budowie szczęki uniemożliwiające założenie implantu
  • Ciąża
  • Choroby psychiczne
  • AIDS
  • Choroby nowotworowe
  • Alkoholizm, narkomania

W rzadkich przypadkach założony implant może zostać odrzucony przez organizm. Dzieje się tak m.in. u pacjentów cierpiących na osteoporozę, ponieważ choroba ta osłabia tkankę kostną i spowalnia jej regenerację.

Po wszczepieniu implantu przez jakiś czas występuje opuchlizna. To naturalna reakcja organizmu. Obrzęk znika maksymalnie po 2-3 dniach. Konieczne jest stosowanie się do zaleceń stomatologa, m.in. przyjmowanie przepisanych leków przeciwzapalnych, przeciwbólowych i antybiotyków.

Powiązane posty