Kiedy należy założyć koronę na zęby?

przez Andrzej Towar
koronka zębowa

Zniszczone przez próchnicę, uszkodzone lub zdeformowane zęby nie zawsze da się odbudować. W takich sytuacjach skutecznym rozwiązaniem jest założenie korony zębowej. Uzupełnienie to sprawdza się też przy wyjątkowo trudnych przebarwieniach. Dostępnych jest kilka rodzajów koron – różnią się m.in. trwałością.

Czym jest korona zębowa?

Korona zębowa to rodzaj uzupełnienia protetycznego, które mocuje się na stałe i używa tak, jak naturalnego uzębienia. Pełni funkcję ochraniającą i wzmacniającą uszkodzony, zniszczony przez próchnicę lub przebarwiony ząb. W przeciwieństwie do protez ruchomych, korona nie jest wyjmowana – nie ma więc ryzyka, że wypadnie.

Dzięki koronie pacjent odzyskuje czynność, funkcję oraz estetykę zęba, który te cechy utracił. Uzupełnienie to ma postać czapeczki, którą zakłada się na oszlifowany ząb. Wcześniej oczywiście należy go wyleczyć, a jeśli chęć założenia korony spowodowana jest przebarwieniami – wypróbować inne metody rozjaśniania szkliwa.

Wskazania do założenia korony na zęby

Koronę zakłada się przede wszystkim na zęby o dużych ubytkach próchnicowych, a także te po urazach – złamaniach czy wykruszeniu. Korona nie jest alternatywą dla plomby – w rzeczywistości bowiem przy dużych brakach nawet najmocniejsza plomba nie jest w stanie się utrzymać.

Pacjenci często decydują się na założenie korony zębowej ze względów estetycznych. Silne przebarwienie szkliwa może mieć swoje źródło w czynnikach wewnątrzpochodnych, np. przyjmowanych w dzieciństwie antybiotykach, chorobach, a nawet w wieku pacjenta. Takie przebarwienia mogą być niemożliwe do usunięcia innymi sposobami.

Korony na zęby zakłada się też w przypadku niedorozwoju szkliwa spowodowanego występowaniem chorób genetycznych. Wskazaniem do takiego zabiegu protetycznego są również silne starcia szkliwa oraz zęby zrotowane.

Istnieją też przeciwwskazania do założenia korony zębowej. To m.in. zaawansowane zniszczenie zęba – na tyle duże, że materiał nie byłby w stanie się na nim utrzymać. Leczenia takiego nie stosuje się też u pacjentów zmagających się z chorobami przyzębia oraz występujących zmianach w wierzchołku korzenia. Z kolei u młodych osób założenie korony na żywe zęby stałe mogłoby wywołać powikłania w postaci uszkodzenia kory miazgi.

 

Jakie są rodzaje korony zębowej?

Istnieje kilka rodzajów koron zębowych – różnią się materiałami, z których zostały wykonane. Wybór należy do pacjenta. Warto jednak skorzystać z sugestii stomatologa – lekarz wskaże wady i zalety każdego rozwiązania.

Korona kompozytowa – to najtańszy, a zarazem najmniej trwały i niezbyt estetyczny wybór. Wykonana ze specjalnego materiału kompozytowego, korona taka najczęściej znajduje zastosowanie jako rozwiązanie tymczasowe.

Korona metalowa – wykonana ze stali, złota, srebra lub tytanu nie ma zbyt wielu walorów estetycznych, do tego może uczulać. Stosowana przede wszystkim w przypadku bardzo zniszczonych zębów bocznych, ma dwie zasadnicze zalety: pierwsza to niska cena, druga to niewątpliwa trwałość i wytrzymałość takiego materiału.

Korona porcelanowa na metalowej podstawie – to rozwiązanie o estetyce koron porcelanowych i trwałości metalowych. Jedynym minusem jest możliwość prześwitywania szarego odcienia w okolicy szyjki zębowej.

Korona pełnoceramiczna – jedno z najczęściej stosowanych rozwiązań o wysokiej estetyce. Kolorem uzupełnienia te nie różnią się od naturalnego uzębienia. Korony pełnoceramiczne nie zmieniają swojej barwy z upływem czasu i nie wywołują reakcji alergicznych. Z powodzeniem można je stosować na zębach przednich. Jednak ze względu na nieco mniejszą wytrzymałość raczej nie są wykorzystywane w leczeniu uzębienia bocznego.

Korona porcelanowa – trwałe i estetyczne rozwiązanie, znajduje zastosowanie także w uzębieniu bocznym. Wyróżniamy korony z podbudową metalową, półmetalową oraz wykonaną z tlenku cyrkonu. Ostatni materiał uznawany jest za najlepszy ze względu na swoją wytrzymałość, biozgodność oraz przepuszczalność światła. Nazywane są też koronami cyrkonowymi.

Jakie są ceny korony zębowej?

Korony na zęby nie podlegają refundacji z NFZ. Jedynie przy uszkodzeniach powstałych np. w wypadku można ubiegać się o zwrot części poniesionych kosztów. Najtańsze korony to koszt około 700-900 zł. Cena najtrwalszych koron pełnoceramicznych i porcelanowych waha się w granicach 1000-1500 zł. Należy też wziąć pod uwagę m.in. wielkość miejscowości, renomę kliniki i ewentualne dodatkowe zabiegi. Obecnie gabinety stomatologiczne ze względu na określone przepisami wysokie wymagania sanitarne nieco podnoszą ceny swoich usług lub doliczają tzw. opłatę covidową. 

Jak zakłada się koronę zębową?

Przed założeniem korony, ząb należy wyleczyć (dotyczy to także zębów martwych) oraz odpowiednio oszlifować. W zależności stopnia zniszczenia i naturalnego kształtu, ścina się około 2 mm powierzchni żującej i 1,5 mm powierzchni bocznej.

Następnie konieczne jest odsunięcie dziąsła od zęba, tak by możliwe było prawidłowe wykonanie wycisku. W tym celu w kieszonce zębowej umieszcza się cienką nitkę retencyjną. Pierwszy wycisk tworzony jest z twardej masy o konsystencji kitu. Drugi – po wyciągnięciu nitki – zostaje nałożony na pierwszą warstwę. Rzadka masa pozwala na odwzorowanie zębów i tkanek miękkich.

Później stomatolog ustala wysokość zwarcia i dopasowuje kolor uzupełnienia. Do czasu następnej wizyty pacjent nosi koronę tymczasową. Zostaje ona zdjęta przed osadzeniem gotowego uzupełnienia. Następuje zacementowanie protezy stałej, czyli trwałe osadzenie przygotowanej wcześniej korony.

Powiązane posty