Zabieg piaskowania zębów

przez Andrzej Towar
piaskowanie zębów

Nawet częste i dokładne szczotkowanie nie zawsze usuwa wszystkie resztki pokarmów i bakterie. Właśnie dlatego wykonuje się piaskowanie zębów, czyli wypłukanie osadów i kamienia nazębnego za pomocą specjalnego piasku stomatologicznego. Sprawdź, kiedy warto skorzystać z tego zabiegu.

Po co wykonuje się zabieg piaskowania zębów?

Czyszcząc zęby szczoteczką, nawet bardzo dokładnie, nie jesteśmy w stanie usunąć wszystkich bakterii i innych drobnoustrojów, które powstają z resztek pokarmów. Wywołują one zapalenie dziąseł, paradontozę, uszkodzenie szkliwa, a w rezultacie próchnicę. Do tego dochodzą przebarwienia wywołane paleniem papierosów, piciem kawy, herbaty i innych barwiących napojów, ale też spożywaniem niektórych pokarmów, np. owoców jagodowych.

Aby dokładnie usunąć nagromadzony osad nazębny oraz przebarwienia, wykonuje się piaskowanie zębów. To jeden z podstawowych zabiegów higienizacyjnych przeprowadzanych w gabinecie stomatologicznym. Dentysta korzysta ze specjalistycznego urządzenia – tzw. piaskarki stomatologicznej. Wypuszczany pod ciśnieniem piasek stomatologiczny dociera nawet do najmniejszych szczelin. Wszystko dzięki specjalnej strukturze, która pozwala na usuwanie wszelkich złogów.

Piaskowanie zębów minimalizuje ryzyko powstawania próchnicy i chorób dziąseł. To właśnie kamień nazębny jest przyczyną m.in. paradontozy. Usunięcie tych złogów poprawia zdrowie jamy ustnej i sprawia, że zęby są czystsze i bielsze.

Kiedy należy skorzystać z zabiegu piaskowania zębów?

Choć piaskowanie zębów jest jednym z najczęstszych zabiegów, nie wykonuje się go rutynowo. Jeśli podczas wizyty kontrolnej dentysta stwierdzi obecność złogów, może zalecić czyszczenie uzębienia tą metodą. Jeśli jednak stwierdzi też obecność ubytków, najpierw skupi się na leczeniu, a dopiero w następnej kolejności – na najbliższej możliwej wizycie – wykona piaskowanie zębów.

Raz na rok zabieg piaskowania można wykonać bezpłatnie w ramach refundacji z NFZ. Należy jednak pamiętać, iż stomatolog oczyści wtedy zęby wyłącznie w ten sposób – bez dodatkowych czynności. Tymczasem większą skuteczność usuwania złogów kamienia uzyskuje się przy połączeniu piaskowania i tzw. skalingu, czyli czyszczenia ultradźwiękami. W ten sposób dentysta nie tylko zlikwiduje kamień nazębny, ale też przebarwienia. Samo piaskowanie daje taki efekt tylko w ograniczonym stopniu – na tyle, na ile zmiana zabarwienia płytki nazębnej spowodowana jest osadem.

Regularne piaskowanie zębów powinni wykonywać palacze, osoby pijące duże ilości kawy i herbaty, ale też m.in. noszące aparaty ortodontyczne. Zabieg ten stanowi też pierwszy etap higienizacji zębów – procesu, który polega na usunięciu kamienia, piaskowaniu, polerowaniu, a następnie fluoryzacji w celu dodatkowego zabezpieczenia szkliwa zębów przed próchnicą.

O czym trzeba pamiętać po zabiegu piaskowania?

Aby piaskowanie przyniosło efekt na dłużej, zaleca się unikanie barwiących produktów na minimum 3 godziny po zabiegu. Obejmuje to rezygnację z kawy, herbaty, wina, barwiących soków, ale też napojów gazowanych i produktów kwaśnych, ze względu na zwiększoną wrażliwość zębów. W tym czasie należy też powstrzymać się od palenia papierosów. Pomocne w zachowaniu czystości jamy ustnej po zabiegu piaskowania są płukanki z chlorheksydyną. Należy je stosować codziennie przez 2 tygodnie.

Oczyszczanie zębów to dobry moment na wprowadzenie dobrych nawyków higienicznych. W ich zakres wchodzi szczotkowanie zębów 2-3 razy dziennie. Przy czym pamiętajmy, że nie wystarczy tylko umyć zęby – trzeba pamiętać o dokładności, odpowiedniej technice i poświęcaniu na to wystarczającej ilości czasu. Bardzo ważne jest też nitkowanie, ponieważ usuwa resztki pokarmów z przestrzeni międzyzębowych, zapobiegając namnażaniu się bakterii. To, co pozostanie po szczotkowaniu i nitkowaniu, usunie płyn do płukania jamy ustnej – do tego wzmocni szkliwo i zapobiegnie tworzeniu się kolejnych przebarwień.

Jakie są przeciwwskazania do zabiegu piaskowania?

W niektórych przypadkach z piaskowaniem zębów należy się wstrzymać. Dotyczy to wszelkich toczących się w jamie ustnej stanów zapalnych, owrzodzeń śluzówki i ran. Z kolei odsłonięte szyjki zębowe mogą powodować dolegliwości bólowe podczas zabiegu. Właśnie dlatego przed przystąpieniem do piaskowania dentysta wykonuje dokładny przegląd jamy ustnej, tak by zacząć od wyleczenia wszelkich nieprawidłowości.

Piaskowania zębów nie powinny wykonywać kobiety w ciąży, a także astmatycy oraz osoby zmagające się z chorobami serca, wątroby i płuc. Niektórzy pacjenci są uczuleni na preparaty wykorzystywane w gabinetach stomatologicznych. W takim wypadku warto wcześniej zapytać się, jakie składniki zawierają stosowane środki.

Zabieg piaskowania nie jest przeznaczony dla osób, u których nie stwierdzono złogów kamienia nazębnego. Pamiętajmy, że piaskowanie nie jest wybielaniem – nie przyniesie takiego efektu, jak metody stomatologiczne nastawione na rozjaśnianie zębów. Zanim więc zdecydujemy się na jakiś zabieg, wcześniej skonsultujmy tę kwestię z naszym dentystą.

Powiązane posty