Co barwi zęby?

przez Artur Kowal
białe zęby uśmiech

Nie tylko kawa, herbata i papierosy, ale też truskawki, słodycze, a nawet świeżo wyciskane soki – to tylko niektóre produkty barwiące zęby. Dbanie o higienę jest bardzo ważne, jednak nie zawsze wystarczające, by odzyskać utraconą biel zębów. Potrzebny jest stomatolog!

Ludzie mają różne odcienie zębów. Niektórzy cieszą się białym uśmiechem bez specjalnego wysiłku. Inni mają zęby o szarym odcieniu. Jeszcze inni – w intensywnie żółtym kolorze. Niezależnie od tego, większość z nas – mniej lub bardziej świadomie – poddaje zęby pod wpływ substancji, które zmieniają ich kolor. Powstają wtedy nieestetyczne przebarwienia, które trudno usunąć samodzielnie.

Jak powstają przebarwienia zębów?

Przebarwienia dzielimy na zewnątrzpochodne i wewnątrzpochodne. Pierwsze powstają w wyniku działania substancji, które mają bezpośredni kontakt z powierzchnią zęba. Zdrowy ząb składa się z miazgi, zębiny i szkliwa. Znajdująca się w wewnętrznych partiach miazga nie ma wpływu na wygląd zęba. Inaczej jest z zębiną, która najczęściej ma barwę żółtą. Im cieńsze szkliwo, tym zębina staje się bardziej widoczna. Wtedy ząb przybiera nieestetyczny żółty kolor.

Przebarwienia zębów mogą być skutkiem zaniedbań w zakresie higieny jamy ustnej. Jednak nawet jeśli regularnie szczotkujemy i nitkujemy zęby, mogą one ulegać przebarwieniom pod wpływem pokarmów, które jemy i napojów, jakie pijemy. Zawarte w nich barwniki wnikają w szkliwo, tworząc plamki lub zmieniając kolor całego zęba. Negatywny wpływ na barwę zębów ma też palenie papierosów.

Zupełnie inaczej powstają przebarwienia wewnątrzpochodne. Powstają one w wyniku czynników działających niejako „od wewnątrz”. Najczęściej pojawiają się po antybiotykoterapii. Przy czym nie chodzi o bieżące leczenie w dorosłym życiu, ale o leczenie, które przeszliśmy jako dzieci. U maluchów z uzębieniem mlecznym przebarwienia po antybiotykach mogą pojawić się od razu. Jednak mogą też „zaatakować” zawiązki zębów stałych. W takim wypadku konieczne jest wybielanie zębów w dorosłości. Nie obejdzie się bez pomocy stomatologa. Usuwanie przebarwień wewnątrzpochodnych jest trudne i długotrwałe, jednak przynosi wymierne efekty.

Napoje barwiące zęby

Dentysta z pewnością nie powie ci, że musisz przestać pić kawę i herbatę, by mieć piękne zęby. Jednak nie da się ukryć, iż to właśnie te napoje najbardziej wpływają na kolor naszych zębów. O ile jednak negatywny wpływ kawy na kolor zębów to fakt powszechnie znany, o tyle z herbatą już nie mamy takiej pewności. Tymczasem przebarwienia powoduje każdy rodzaj herbaty – nie tylko czarna, ale też zielona i biała. Najsilniej na nasze szkliwo wpływa herbata czerwona.

Na tym jednak nie kończy się lista napojów barwiących zęby. Do najintensywniej działających substancji można zaliczyć m.in. wino, soki z owoców jagodowych, buraków itp. Bardzo źle wpływają na nasze zęby napoje gazowane, w tym legendarna cola.

Uważaj na to, co jesz

Wbrew pozorom to nie fast-foody i inne niezdrowe jedzenie powoduje na zębach brzydkie przebarwienia. Za „winnych” należy uznać warzywa, owoce oraz świeżo wyciskane z nich soki. Zawierają bowiem silne kwasy, które osłabiają szkliwo, w rezultacie czyniąc je cieńszym i porowatym.

Do produktów barwiących najintensywniej zaliczamy:

  •       Owoce jagodowe – borówki, jagody, jeżyny
  •       Wiśnie
  •       Truskawki
  •       Buraki
  •       Curry
  •       Wszelkiego rodzaju słodycze, w tym żelki, gumy itp.

Część z nich najlepiej w ogóle usunąć z diety lub znacznie ograniczyć – przede wszystkim słodycze. Jednak ze względu na zawartość witamin i innych substancji w warzywach i owocach, jedzmy je na zdrowie. Musimy jednak pamiętać o prawidłowych nawykach higienicznych i regularnym odwiedzaniu dentysty.

Zabarwione zęby

Jak mieć białe zęby?

Jeśli chcesz mieć białe zęby, przede wszystkim dbaj o higienę jamy ustnej. Pamiętaj nie tylko o myciu zębów, ale też o nitkowaniu przestrzeni międzyzębowych i płukaniu jamy ustnej specjalnym płynem. Jeśli masz problem z przebarwieniami, wybieraj pasty i płyny wybielające. Te z górnej półki cenowej zazwyczaj działają skuteczniej, choć oczywiście nie jest to bezwzględna reguła. Do kawy dodawaj mleko, a herbatę ogranicz do 3-4 filiżanek dziennie. Jeśli palisz, koniecznie rozpraw się z tym szkodliwym nałogiem.

Zdecydowanie unikaj domowych, „babcinych” sposobów na białe zęby. Być może kilkadziesiąt lat temu uważało się płukanki z sody za cudowny środek na usuwanie przebarwień. Dziś jednak stomatolodzy i ich pacjenci dobrze wiedzą, że efekt takich działań jest tylko pozorny. Ceną za hollywoodzki uśmiech jest zniszczenie szkliwa. W rezultacie zęby stają się jeszcze bardziej podatne na występowanie przebarwień. W żadnym wypadku nie stosuj też octu ani kwasku cytrynowego.

Pamiętaj o dentyście

Aby mieć białe zęby, musisz regularnie odwiedzać stomatologa. Nie przypominaj sobie o istnieniu dentysty dopiero wtedy, gdy poczujesz ból. W gabinecie stomatologicznym wykonuje się szereg zabiegów, dzięki którym zęby pozostają zdrowe i zachowują swój atrakcyjny wygląd. Jednym z nich jest usuwanie złogów kamienia nazębnego. W połączeniu z piaskowaniem, pozwala ono pozbyć się nie tylko żółtego nalotu, ale też nieestetycznych przebarwień m.in. w przestrzeniach międzyzębowych. Raz na rok możesz usunąć kamień bezpłatnie w ramach ubezpieczenia NFZ. W zależności od stanu twoich zębów oraz indywidualnych tendencji i preferencji, stomatolog może zalecić ci częstsze czyszczenie, np. raz na pół roku.

Współczesna stomatologia zna mnóstwo skutecznych metod na usuwanie przebarwień i wybielanie zębów. Wśród nich można wymienić:

Paski wybielające – to jedna z łatwiejszych metod usuwania przebarwień. Paski z jednej strony pokryte są żelem zawierającym nadtlenek wodoru oraz nadtlenek mocznika o 5,3% stężeniu. Stosuje się je dwa razy dziennie po 30 minut, przez 7 dni. Przy typowych przebarwieniach dają one bardzo dobre efekty.

Wybielanie nakładkowe – na podstawie wycisku dentysta tworzy specjalne nakładki, w których umieszcza żel wybielający. Należy je zakładać na kilka godzin dziennie przez około 2 tygodnie.

Wybielanie laserowe (np. Beyond, Brite Smile, Zoom!) – polega na poddaniu zębów pod działanie specjalnego światła lasera lub lampy. Wcześniej za zęby nakładany jest specjalny żel – w zależności od metody wybielania, zawiera on np. roztwór nadtlenku wodoru, tlenek żelaza itp.

Wybielanie regeneracyjne – to jednorazowy zabieg, który jednocześnie wybiela i odbudowuje szkliwo. Specjalny preparat wybielający zmniejsza wrażliwość zębów, a światło LED aktywuje jego działanie i utrwala efekt.

Licówki, korony porcelanowe, kompozyty – metoda najczęściej stosowana w przypadku przebarwień, których nie da się do końca usunąć.

Powyższa lista nie wyczerpuje wszystkich metod wybielania zębów, stosowanych przez stomatologów. Jedno jest pewne – nie musimy żyć z przebarwieniami i brzydkim kolorem zębów! O białe zęby nie tylko można, ale i trzeba zadbać. Wpływają one na nasze zdrowie i samopoczucie. Dodają też poczucia atrakcyjności i pewności siebie, tak ważnych w dzisiejszym świecie!

Powiązane posty